Sądowy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – co dalej?

 

Wiadomość od klienta: Pani Mecenas, wczoraj otrzymałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, w którym sąd zobowiązuje mnie do zapłaty określonej kwoty na rzecz rzekomego wierzyciela. A ja nie zgadzam się z istnieniem tej wierzytelności, o czym wierzyciel został poinformowany. Jak to w ogóle możliwe, że sąd wydal orzeczenie bez mojej obecności? Bez wysłuchania mojego stanowiska w sprawie?

Bardzo często dostaję właśnie takie wiadomości. Dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że może zapaść orzeczenie sądowe bez wiedzy zainteresowanego, niejako za jego plecami. Tak jest m.in. z nakazem zapłaty wydawanym przez sąd w postępowaniu upominawczym.

Zapraszam do lektury niniejszego artykułu, z którego dowiesz się:

  • czym jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
  • kiedy może być wydany
  • co powinieneś zrobić po otrzymaniu nakazu zapłaty
  • co należy napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty, jakie argumenty podnieść
  • co zrobić w sytuacji, gdy o nakazie zapłaty dowiedziałeś się od komornika sądowego

Co to jest i kiedy może zostać wydany nakaz nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Sądowy nakaz zapłaty to orzeczenie sądu, które co do zasady dotyczy należności pieniężnej. Nakaz zapłaty jest wydawany przez sąd lub referendarza sądowego na tzw. posiedzeniu niejawnym – bez udziału stron (powoda, pozwanego).  Nakaz zapłaty może zostać wydany np. w momencie, kiedy nie zapłacisz rachunków za czynsz, prąd, gaz, nie opłacisz rat kredytu/pożyczki, a jeśli jesteś przedsiębiorcą – gdy np. nie zapłacisz należności z faktury VAT.

Nakaz zapłaty po uprawomocnieniu się wraz z klauzulą wykonalności daje tytuł wykonawczy, na podstawie którego wierzyciel ma prawo dochodzić od ciebie orzeczonej sumy.

Dostałem nakaz zapłaty – co powinienem zrobić?

Jeśli właśnie odebrałeś pocztę i otrzymałeś nakaz zapłaty, to jeszcze wcale nie oznacza, że musisz od razu płacić należność tam podaną wraz z odsetkami i wszystkimi kosztami  oraz, że nie możesz się bronić przed roszczeniem powoda. Jednak najgorszym co można zrobić jest nieodebranie pisma z poczty lub odebranie go i schowanie do szuflady lub wyrzucenie do kosza.

Jeśli nie zgadzasz się z nakazem zapłaty wydanym przez sąd w postępowaniu upominawczym, masz 14 dni na to, aby zareagować i złożyć w sądzie sprzeciwBardzo istotne jest to, aby odwołać się od nakazu zapłaty w terminie, inaczej nakaz zapłaty się uprawomocni i w dalszej kolejności sprawa trafi do egzekucji komorniczej.

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym składa się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Sprzeciw nie podlega opłacie sądowej.  Zgodnie z przepisami prawa skutecznie wniesiony sprzeciw powoduje, że nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym traci moc. Oznacza to, że nakaz zapłaty zostaje uchylony i sprawa trafi do normalnego procesu, w którym jako pozwany możesz podnosić argumenty przeciwko zasadności pozwu.

Co należy napisać w sprzeciwie od nakazu zapłaty, jakie argumenty podnieść?

W sprzeciwie od nakazu zapłaty należy wskazać zakres zaskarżenia, tzn. określić czy nakaz zapłaty skarżymy w całości, czy części. Od zakresu zaskarżenia bowiem zależy zakres utraty mocy przez nakaz zapłaty. W części zaskarżonej nakaz zapłaty traci moc, zaś w części, w której go nie zaskarżono, ma skutki prawomocnego wyroku. W treści sprzeciwu należy przedstawić także wszelkie zarzuty, przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, pod rygorem ich utraty. Strona pozwana powinna przytoczyć wszelkie okoliczności faktyczne i dowody na ich poparcie, co ma służyć podważeniu żądań pozwu.

Z doświadczenia mogę napisać, że w sprzeciwie od nakazu zapłaty pozwani często powołują się na przedawnienie roszczenia bądź na jego nieistnienie. Często też pojawia się zarzut, że zobowiązanie wygasło albo, że odsetki zostały błędnie obliczone. Warto, by wszystkie argumenty zostały podparte stosownymi dowodami.

Każda sprawa jest jednak inna, więc do każdej trzeba podejść w sposób indywidualny i podjąć decyzję, jakie argumenty mogą okazać się skuteczne w danych okolicznościach. Można próbować oczywiście samemu napisać taki sprzeciw, ale najlepiej zwrócić się o profesjonalną pomoc – radca prawny lub adwokat wysłucha twojego stanowiska w sprawie, przeanalizuje treść nakazu oraz pozwu, a także ewentualne dokumenty. Dzięki temu ty możesz zdjąć z siebie ciężar procedur sądowych, terminów oraz pism.

O nakazie zapłaty dowiedziałem się, gdy komornik zablokował mi konto – czy już wszystko stracone?

Często zdarza się, że o tym, że kiedyś toczyło się przeciwko nam jakieś postępowanie sądowe o zapłatę, dowiadujemy się dopiero na etapie postępowania komorniczego. Orientujemy się, że nasze konto bankowe jest zablokowane, a pracodawca informuje, że zajęto nam wynagrodzenie albo – co gorsza – w domu odwiedza nas komornik.

Pamiętaj, że fakt, że sprawa jest już u komornika na etapie egzekucji, nie pozbawia cię możliwości obrony przed wierzycielem. W takiej sytuacji jak najszybciej należy zgłosić się do radcy prawnego lub adwokata, ponieważ na złożenie ewentualnego wniosku o przywrócenie terminu lub zażalenia na nadanie klauzuli wykonalności masz tylko 7 dni od momentu powzięcia informacji o toczącym się postępowaniu. Jeżeli sąd uzna twój wniosek o przywrócenie terminu lub zażalenie za uzasadnione, sprawa zostanie ponownie rozpoznana przez sąd i będziesz mógł bronić się przed żądaniami pozwu.

***
Jeśli chcesz się odwołać od nakazu zapłaty, możesz umówić się na wizytę w mojej kancelarii — skontaktuj się ze mną poprzez Formularz Kontaktowy. Specjalizuję się w tego typu sprawach. Przed nawiązaniem współpracy, zapraszam na wstępną konsultację. Dzięki niej możesz przedstawić mi swój problem i poznać zarówno mnie, jak i proponowane rozwiązania.

 

Wszelkie treści zamieszczone na stronie internetowej i blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny, stanowiąc wyraz poglądów autora. Nie stanowią porady prawnej ani wykładni prawa oraz nie budują stosunku klient – prawnik. Autor wpisów nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki prawne związane z ewentualnym wykorzystaniem przez kogokolwiek tych treści. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany treści w szczególności w sytuacji zmiany prawa, orzecznictwa oraz praktyki organów administracji.

Scroll Up