Wezwanie do zapłaty. Jak napisać i kiedy wysłać?

Brak regularnych płatności zdarza się w każdej branży. Niektórzy przedsiębiorcy opóźniają się w płatnościach, ponieważ nie są w stanie utrzymać płynności finansowej, inni natomiast celowo nie regulują swoich należności. Bez względu na przyczynę braku zapłaty, warto, będąc wierzycielem, od razu po upływie terminu płatności podjąć odpowiednie kroki prawne.

Wezwanie do zapłaty to pismo wysyłane do nierzetelnego kontrahenta, którego celem jest nakłonienie go do uregulowania należności w wyznaczonym terminie, przed wszczęciem postępowania sądowego. To jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej skutecznych sposobów odzyskiwania długu.

Kiedy trzeba wysłać wezwanie do zapłaty?

Z przepisów obowiązek wezwania dłużnika do zapłaty nie wynika wprost. Jednak kierując sprawę do sądu jesteśmy obowiązani wskazać, czy były podejmowane próby polubownego rozwiązania sprawy. Jedną z nich jest właśnie wysłanie wezwania do zapłaty. Niepodjęcie próby polubownego rozwiązania sprawy może spowodować obciążenie kosztami procesu, nawet jeśli sprawa została wygrana.

Sporządzenie wezwania do zapłaty konieczne jest natomiast w sytuacji, jeżeli strony danej umowy nie określiły terminu zapłaty – np. została udzielona pożyczka w kwocie 800,00 zł, ale nie wskazano do kiedy pieniądze należy oddać. W takiej sytuacji dopiero wezwanie do zapłaty określi dzień wymagalności roszczenia, co oznacza, że od dnia wskazanego w wezwaniu istnieć będzie prawny obowiązek zwrotu należności i od tejże daty będzie możliwym naliczanie odsetek w przypadku niedokonania zapłaty w terminie.

Jakie korzyści daje wysłanie wezwania do zapłaty?

Przede wszystkim wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty daje możliwość uniknięcia postępowania sądowego, bowiem duża część wezwań do zapłaty kończy się spłatą należności i zakończeniem sporu, co pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy.

Może się zdarzyć również taka sytuacja, że mimo iż dłużnik nie zapłaci należności na skutek skierowania do niego wezwania do zapłaty, to potwierdzi, że jest świadomy posiadanego długu – np. wyśle wiadomość lub pismo, że wie o swoim długu oraz, że go spłaci w bliżej nieokreślonym terminie (to tzw. uznanie długu przez dłużnika). Takie oświadczenie ma bardzo duże znaczenie – posiadając dowód na uznanie długu przez dłużnika można skierować sprawę do sądu w trybie postępowania nakazowego (takie postępowania z reguły są szybsze, a opłata sądowa niższa). Ponadto, uznanie długu przerywa bieg jego przedawnienia, co powoduje, że biegnie on od nowa.

Inne korzyści, jakie daje skierowanie do dłużnika wezwania do zapłaty, to:

  • ustalenie poprawnych danych dłużnika, w tym adresu koniecznego do złożenia pozwu,
  • możliwość uzyskania spłaty przedawnionego długu, bowiem jeżeli dłużnik przez swoją pomyłkę lub niewiedzę spłaci przedawniony dług, później nie ma już możliwości żądania jego zwrotu.

 

Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty?

W takim dokumencie należy umieścić następujące informacje:

  • data i miejsce sporządzenia wezwania do zapłaty,
  • dokładne dane wierzyciela (czyli imię, nazwisko, nazwa działalności, adres, numery identyfikacyjne np. NIP),
  • dane dłużnika,
  • podstawa dochodzonej należności (w tym miejscu trzeba określić z czego wynika dług oraz jaka jest jego podstawa prawna, np. umowa, faktura itp.),
  • kwota długu (z wyszczególnieniem kwoty głównej oraz odsetek),
  • termin spłaty długu (np. 7 lub 14 dni od dnia odebrania wezwania do zapłaty) wraz ze sposobem płatności (najlepiej podać nr konta),
  • konsekwencje braku zapłaty (w tym miejscu należy wskazać, jakie dalsze kroki zostaną podjęte jeżeli dłużnik nie zapłaci – w piśmie można to wyrazić w następujący sposób: „Powyższą kwotę należy wpłacić na wskazany rachunek bankowy w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego”).

 

W jaki sposób wysłać wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty należy zawsze wysyłać listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru – dzięki temu mamy pewność, że wezwanie skutecznie dotarło do dłużnika. Ważną informacją jest również to, kto je odebrał (czy dłużnik osobiście, czy inny członek rodziny) oraz w jakim dniu. Wezwanie do zapłaty pomoże również ustalić, czy posiadamy aktualny adres dłużnika. Możemy bowiem otrzymać zwrot listu z adnotacją „adresat wyprowadził się”. Wtedy należy podjąć odpowiednie kroki, aby ustalić aktualny adres dłużnika. Jest to konieczne, aby wszcząć postępowanie sądowe.

***

Jeżeli dotyczą Cię problemy z kłopotliwymi dłużnikami, problemy z wyegzekwowaniem długu lub po prostu potrzebujesz wezwania do zapłaty sporządzonego i podpisanego przez radcę prawnego oraz przez niego skierowanego do dłużnika – zapraszam do skorzystania z usług Kancelarii, by cały proces przebiegł zgodnie z prawem i zakończył się z pomyślnym dla Ciebie skutkiem. Takie wezwania – podpisane przez profesjonalnego pełnomocnika potrafią niekiedy zyskać skuteczniejszy efekt niż wezwanie sporządzone i podpisane przez księgową lub przedsiębiorcę. Jest to jednocześnie wyraźny sygnał dla dłużnika, że wierzyciel nie zamierza dłużej czekać z wyegzekwowaniem należności oraz, że powierzył odzyskanie długu Kancelarii prawnej.

Scroll Up